Модните тенденции в интериорния дизайн на офиса през 2025 произхождат от грижата за психическото здраве и комфорта. Хармонията, сближаването с природата в комбинация с удобството модерните технологии, баланса, устойчивостта – това са основите на модерния корпоративен дизайн.
Инж. Яна Мечкарова, главен дизайнер в Kala Design Studio, беше поканена в сутрешния блок на БНТ, за да разкаже повече за това. Кликнете тук, за да гледате видеото.
Биофилен дизайн
Биофилният дизайн се дефинира с „любов към естественото“: създаване на по-бавна, успокояваща, уютна среда в офиса чрез използване на естествени материали, натурални (заоблени, аморфни) форми, шумоизолация и естествена циркулация на въздуха, много живи растения, земни и успокояващи цветове, светли и удобни пространства. Основната концепция е в сближаването с природата, което действа добре на психиката, особено чрез корпоративния интериорен дизайн, защото прекарваме по-голямата част от деня си на работното място.
Грижа за психичното здраве
Тенденцията през последните години е в офис пространството да има уютни зони за почивка, кухни, фитнес в сградата, някои компании дори осигуряват психологически сесии за работниците си – и това се вижда в модерния бизнес интериор. Грижата за здравето на работното място, където прекарваме повече от половината си ден, се комбинира с друг тренд – “resimercial” дизайн, името на който е комбинация от думите residential (жилищен, домашен) и commercial (търговски).
След пандемията, много работещи хора срещнаха трудности при връщането на работа – човекът свикна с хоум офиса, с това всичко в дома му да му е на едно протягане разстояние, и офисите в бизнес сградите започнаха да изглеждат дори отблъскващо. За това много работодатели се опитват да създадат възможно най-комфортна среда в офиса: повече мека мебел, възглавници, флексабилен дизайн, няколко отделни кътчета за работа в офиса, които могат да бъдат сменяни по време на работния ден за различните нужди на работниците – хранене, почивка, работа с компютри, работа с документи. Заседателните зали и залите за обучение все повече приличат на барове или приятни кафенета, с по-мека светлина и по-удобни столове, които да създават по-лека и комфортна среда, в която хората да се чувстват по-свободно и да се натоварват по-малко, тъй като тревожността е често срещан проблем в забързаното ни време.
„Умни“ офиси
Все по-често се интегрират смарт технологии в офиса – дистанционно управление на LED осветление, което позволява светлината да се увеличава или намалява и да се сменя между студена и топла, а защо не и в цветовете на бранда, автоматично регулиране на температурата спрямо броя хора в офиса и външните условия, контрол на достъпа чрез лицево разпознаване, пръстови отпечатъци или NFC карти, интерактивни смарт екрани и бели дъски, системи за мониторинг на качеството на въздуха и т.н. Добрият интериорен проект може ефектно да покаже или да скрие съответните устройства с помощта на ламперия, декорация и осветление.
Натурални цветове и материали
Сивото, създаващо строго и индустриално усещане, през последното десетилетие, се заменя с топли земни цветове – цветът на годината mocha mousse, бежово, кремаво, теракота, канелено кафяво, и перфектния цвят за офиса, който перфектно балансира бизнес и уют – greige или mushroom green – между сиво и бежово.
Комфорт създават също естественото светло дърво, естествени материи като лен, вълна и памук в светли и топли цветове – всичко това поддържа тренда за „домашната“ атмосфера в офиса. Неутралните естествени тонове могат да бъдат лесно комбинирани с цветовете на брандинга на компанията, които обикновено са много ярки и наситени, аморфните и заоблени форми на мебелите лесно понасят брандиране с логото. Това създава корпоративна идентичност – персонализиране, което показва на екипа и клиентите, че това е пространство, проектирано точно за вашата фирма, а не за която и да било.
Радина Илиева, Kala Design Studio